osa
stopień trudności: łatwe
1
W odróżnieniu od użądlenia przez pszczołę, po użądleniu osy nie ma konieczności usuwania żądła. Musisz skupić się tylko na zneutralizowaniu skutków działania jadu. Zwróć uwagę czy nie pojawiła się żadna reakcja uczuleniowa. U osób uczulonych na jad osy objawy widoczne są natychmiast po ukąszeniu. Niezbędne jest wówczas szybkie leczenie, aby uniknąć wstrząsu anafilaktycznego, który może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i śmierci.
krok2
Jeśli ty lub twoje dziecko zostanie użądlone przez osę, natychmiast podejmij akcję łagodzenia bólu i neutralizowania jadu. Na miejsce ukąszenia zastosuj okład z lodu lub ściereczki zamoczonej w zimnej wodzie. Jeśli korzystasz z lodu, najpierw zawiń go w ściereczkę, a później przyłóż na bolące miejsce. Staraj się obniżać temperaturę miejsca ukąszenia przez około 30 minut.
krok3
Wacik bawełniany lub ręcznik papierowy nasącz kwaśnym roztworem. Możesz do tego celu wykorzystać sok z cytryny lub ocet. Zwilż miejsce ukąszenia, tak by płyn dostał się do wewnątrz otworu po żądle. Kwaśny płyn zneutralizuje jad i przyniesie ulgę.
krok4
Nałóż na obszar użądlenia krem do stosowania miejscowego, aby złagodzić pieczenie po zastosowaniu kwaśnego roztworu.
krok5
Dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe mogą zmniejszyć stan zapalny i uczucie swędzenia po użądleniu osy.
krok6
Szczególną ostrożność zachowaj podczas spożywania na zewnątrz pokarmów lub napojów. Jeśli nie zauważysz, że usiadła na nich osa i weźmiesz je do ust, rozdrażniony owad może użądlić cię wewnątrz jamy ustnej. Aby nieco zminimalizować ból i obrzęk, zacznij ssać kostkę lodu. Użądlenie wewnątrz ust może od razu wywołać reakcję uczuleniową, obserwuj poszkodowanego i podejmij natychmiastowe działania.
krok7
Objawy reakcji alergicznej.
Jeśli u osoby, którą użądliła osa wystąpią jakiekolwiek z poniższych objawów, natychmiast zadzwoń pod 999 lub 112, nawet jeśli osoba ta nigdy wcześniej nie miała alergii na użądlenia owadów.
- Trudności z oddychaniem
- Uczucie ściskania w gardle
- Zaczerwienienie
- Gorączka
- Przyspieszone bicie serca
- Zawroty głowy, omdlenie lub dezorientacja
- Rozstrój żołądka, wymioty lub biegunka
- Obrzęk jamy ustnej, języka, policzków, oczu i szyi
a teraz może przyjemniejszy temat ,otóż są wakacje a więc niektórzy może już wrócili niektórzy może jeszcze jade daje wam dizisaj podstawowe rzeczy ,które należy zabrać ze sobą jadąc w podróż :Przygotowania do podróży rozpocznij od sporządzenia listy niezbędnego ekwipunku. Dzięki takiemu spisowi nie zapomnisz tego, co najpotrzebniejsze. Trudno wyobrazić sobie udane wakacje bez ładowarki do telefonu czy aparatu fotograficznego.
Nie spisuj jednak wszys-tkiego bez ładu i składu. Listę podziel na kilka kategorii, np. odzież, sprzęt elektroniczny, kosmetyki, zdrowie, dokumenty, podróż. Dopiero teraz możesz zacząć pakowanie.
Niezbędna odzież
Wszystko zależy od miejsca wypoczynku. Inne ubrania zabierzesz, jadąc w góry, a inne na urlop nad morze. Weź pod uwagę, w jakiej strefie klimatycznej spędzisz wakacje. Jeśli na południu Europy, to oczywiście spakuj więcej letnich fatałaszków. Jednak gdziekolwiek będziesz, zawsze musisz zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, nieprzemakalne buty, ciepły sweter albo bluzę (w Polsce najlepiej kilka sztuk) oraz komplet bielizny na cały pobyt. Przyda się również kilka par skarpetek, kilka par spodni długich i krótkich, wygodne obuwie sportowe, nakrycie głowy, klapki oraz piżama. Nie zapomnij też o kostiumie kąpielowym. Jego zakup w miejscowości letniskowej może cię słono kosztować.
Przydatny sprzęt
Koniecznie zapakuj aparat fotograficzny, ładowarkę do baterii i ewentualnie kliszę. Nie zapomnij o ładowarce do telefonu. Wybór innych narzędzi zależy od miejsca, w którym spędzisz urlop. Wybierając się pod namiot, musisz spakować znacznie większy bagaż niż wtedy, gdy nocujesz w domu wczasowym. Nie każdy ośrodek zapewnia pościel (tak jest np. w niektórych schroniskach), dlatego wcześniej o to zapytaj. Być może trzeba będzie wziąć ze sobą śpiwór (ok. 25-120 zł). Wszędzie na pewno przyda ci się scyzoryk (ok. 50-200 zł) albo otwieracz do konserw i butelek (ok. 5-100 zł). Jeśli zatrzymasz się w miejscu, gdzie nie ma zagwarantowanego wyżywienia, weź komplet naczyń, sztućce, pojemniki na żywność oraz turystyczny czajnik (ok. 25-100 zł) albo grzałkę (ok. 20 zł). Za granicą ceny mogą być wyższe niż w Polsce, więc zabierz też herbatę, kawę cukier, przyprawy, konserwy i zupy w proszku. W górach potrzebny będzie także termos (ok. 40-90 zł) i kubek termiczny (ok. 15-45 zł), a nad morzem lodówka turystyczna (ok. 50-550 zł).
Wakacyjna apteczka
Latem niestety grozi ci sporo niebezpieczeństw - ukąszenia, zatrucia pokarmowe, kontuzje. Dlatego zawsze pod ręką warto mieć dobrze zaopatrzoną apteczkę. Powinny znaleźć się w niej środki na biegunkę (ok. 6-10 zł), zaparcia (ok. 7-12 zł) i zatrucia (ok. 12-15 zł), leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (ok. 3-12 zł), na ból gardła (ok. 8-12 zł) i chorobę lokomocyjną (ok. 5-7 zł) oraz wapno. Zapakuj do niej także maść na ukąszenia komarów (15-20 zł), żel na stłuczenia i obrzęki (12-14 zł), środek łagodzący oparzenia słoneczne (15-20 zł), plastry na pęcherze i odciski (6-23 zł), plastry na skaleczenia (4-12 zł), opatrunek jałowy (3-11 zł), bandaż (ok. 6 zł) oraz bandaż elastyczny (7-14 zł). Jeśli masz małe dzieci, to wybieraj leki, które można podawać również najmłodszym. Apteczka to nie wszystko. Nie zapomnij o książeczce zdrowia. Bez niej możesz mieć problemy z załatwieniem jakiejkolwiek sprawy w przychodni czy szpitalu.
Coś dla ciała
W wakacyjnej kosmetyczce nie może zabraknąć balsamu do opalania z filtrem słonecznym (SPF minimum 15, ok. 12-25 zł), kremu do twarzy (SPF minimum 20, ok. 10-25 zł), balsamu po opalaniu (ok. 6-20 zł), szamponu do włosów, mydła albo żelu pod prysznic, grzebienia, jednorazowych chusteczek higienicznych (ok. 8-15 zł) i oczywiście szczotki oraz pasty do zębów. Zamiast upychać w walizce kosmetyki w pojemnikach o regularnej objętości, lepiej zabrać próbki, które zajmują znacznie mniej miejsca i środki typu 2 w 1 (np. szampon z odżywką).
Pamiętaj o dokumentach
Bez nich daleko nie zajedziesz. Przed wyjazdem upewnij się, że masz ze sobą dowód osobisty (w niektórych krajach leżących w strefie Schengen potrzebny będzie także paszport). Za granicą przyda się ksero paszportu i dowodu osobistego, które schowaj w innym miejscu niż resztę dokumentów. Jeśli czeka cię podróż samochodem, to oczywiście musisz mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie. Do portfela wsadź potrzebną ilość gotówki, karty płatnicze i kredytowe. Dokumenty trzymaj w bezpiecznym miejscu, np. w torebeczce, którą przypniesz do paska.
Auto pod kontrolą
Przygotuj samochód do długiej jazdy. Warto zrobić przegląd techniczny i odpowiednio go zaopatrzyć. W bagażniku powinny się znaleźć latarka (ok. 3-100 zł), koc termoizolacyjny (ok. 10 zł), odblaskowa kamizelka ostrzegawcza (ok. 12-50 zł), młotek do wybijania szyb (5-40 zł) oraz apteczka samochodowa. Jeśli na wakacje zabierasz małe dziecko, pamiętaj o foteliku samochodowym (koszt od 250 zł). To gwarancja nie tylko wygody malucha, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwa.
Nie zapomnij też o przewodniku po regionie, w który się wybierasz i aktualnej mapie. Podczas wielogodzinnej jazdy czas bardzo się dłuży. Pasażerowie mogą więc wziąć czasopisma, książki, krzyżówki i odtwarzacze do słuchania muzyki.
Więcej
http://www.se.pl/wydarzenia/ciekawostki/sprawdz-co-zabrac-ze-soba-na-wakacje_144575.html
a teraz obrazek ;D:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz